Få fram uppgifter på bromsskivor

Felkodsläsare till Audi - Vår favorit eller se fler här.

Kamosonic

Ny medlem
Jag har en A4 S-Line 3.2 FSI quattro och känner att jag vill byta ut bromsskivorna fram till hålade. Vet att man kan via vinnummer få fram vad det är för exakt storlek på skivorna. Söker jag på regnummer så får jag upp flera olika storlekar gällande bred, höjd och tjocklek. Någon som vet var man får fram de rätta uppgifterna? Förutom att gå ut, plocka av hjulet och mäta.
 

Kamosonic

Ny medlem
Bilen har en utrustnings-sticker som finns på två ställen, i närheten av reservhjulsbaljan bak och i serviceboken till bilen. På denna finns en hel drös med koder som man kan använda för att leta sig fram till rätt bromsskiva. Om du kollar här t.ex så heter de 1LA,1LT, 1LB, 1LE etc: https://www.autodoc.co.uk/car-parts...nvertible-8h7-b6-8he-b7/19170-3-2-fsi-quattro
Dessa benämningar, ger de då vilken storlek det är? Vilket betyder att det finns 4 olika bromsskivor till dessa bilar?
 

rolleslitz

Aktiv medlem
Dessa benämningar, ger de då vilken storlek det är? Vilket betyder att det finns 4 olika bromsskivor till dessa bilar?
Du fick generella koder, som kanske gäller för din bil eller för andra bilar. Det kan finnas fler än 4 olika framskivor till en A4 tex B8 om man räknar in alla motoralternativ, årsmodeller, utrustningspaket.

När du hittat vilken benämning du har på bromsar fram, kollar du på de olika skivor du får fram om någon av dessa nämner just din bromskod. Då är det matchning, förhoppningsvis står även storlelk.
 



Välkommen till audiforum.nu!

Som gäst kan du både posta nya trådar och svar, utan att behöva registrera dig.

Registrera Logga in

Nya trådar

Topp