Vinande ljud audi a6

Felkodsläsare till Audi - Vår favorit eller se fler här.

MickeM

Medlem
Här var det minst sagt fattigt med info.
Skulle egentligen inte bemöda sig med svar, men fler läser i framtiden:

Årsmodell?
Motoralternativ?
Låter det hela tiden?
Bara med motor igång?
Stillastående eller bara under färd?

Kommit plötsligt eller nyss köpt bilen?

Osv...
 

Wicke

Ny medlem
Har liknande bekymmer, surrar som en liten motor skall gå efter stängt av bilen, håller på hela natten med pauser tills batteriet är ca 3.5Volt - Och så fort börjar ladda upp börjar det igen. Där mellan pilarna, tror under insuget. Inga felkoder hittas heller. Gör likadant fast motorn är varm 90° eller kall 30°C. Tycker temperaturen(givaren) följer ungefär omgivningstemperaturen, Vad? kan det vara? Bilen är en
Audi A4 B7 Sedan 1.8 T 163 hk Bensin 2007

1757528928815.png
 

Killawife

Aktiv medlem
Om jag inte missminner så sitter det en kolkanister till evap-systemet där och denna har en pump som pumpar bränsleångor i systemet. Rimligtvis är denna trasig och stänger inte av som den ska.
 

Wicke

Ny medlem
i så fall är det styrningen, den stänger nog av i några minuter, så börjar den gå igen, så håller den på tills batteriet är slut. (nere på ca 3.5 Volt) Så fort man börjar ladda batteriet börjar den gå igen. i veckan tog jag lös minuspolen från batteriet så jag skulle få det ordentligt laddat, men så fort jag satte tillbaks minuspolen börja det på igen. Märkliga att det kommer inga Felkoder.
 

Killawife

Aktiv medlem
Jag är rätt säker på att jag också hade detta felet på en A4 och bara kopplade loss kontakten och gjorde inget mer. Det kanske tar ett tag innan det kommer felkoder för jag har för mig att jag fick en evap-kod på det. Jag brydde mig dock inte och släckte den bara för besiktning. Detta var dock 10-15 år sen så jag minns inte riktigt.
 

Wicke

Ny medlem
evap-pumpen är p andra sidan motorn, och liten, kan inte dra så mycke ström. Och så borde komma Felkod då. Tycker en sån borde nu inte pumpa på hela natten när bilen är avstängd heller.
 
Senast ändrad:



Välkommen till audiforum.nu!

Som gäst kan du både posta nya trådar och svar, utan att behöva registrera dig.

Registrera Logga in

Nya trådar

Topp