Du använder en föråldrig webbläsare. Det får inte visa dessa eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Hej!
Min Audi vill inte gå upp i temp, trots att jag har täckt för kylaren samt tagit bort viskofläkten. Kommer o byta kamrem o termostat inom kort, kan de vara termostaten som e trasig? Bilen en a6 2.4 v6.
Att viskofläkten går utan att den behöver brukar bero på två olika saker, antingen tempkontakten till fläkten eller dess styrenhet som sitter på inre frontplåten vä sida. Det är ett vanligt problem.
Om fläkten går konstant till radiatorn är det antagligen temperatur sensorn och inte temperaturhuset/termostat
Välkänt fel på 1.8t motorer som jag själv hållt på med en del är att temorstaten/temperaturhuset fastnar "öppet" därav går bilen inte upp i temp vet ej om det är ett problem för din bil dock
Vi använder cookies som samlar in uppgifter från dig för att förbättra din användarupplevelse. Det inkluderar att visa anpassad annonsering. Denna data delas med tredjepart. Genom att fortsätta använda den här webbplatsen samtycker du till vår användning av cookies.