Ljud fungerar inte

Välkommen till audiforum.nu!

Registrera dig kostnadsfritt för att skapa nya trådar, svara och delta i Sveriges största Audi-forum.


Ipe

Ny medlem
Köpte nyligen en Audi A6, 2019 (C8) en tidigare ägare och ljudet slutade plötsligt att fungera.

Bilen har inget underhållningsljud eller startljud. När jag höjer volymen händer ingenting. Det är borta. Radion fungerar inte, apple car play fungerar inte och bluetooth fungerar inte. Jo det fungerar men det kommer inget ljud från det alls!

Jag har försökt fabriksåterställa hela bilen och dess inställningar. Jag har också hållit två fingrar i det övre högra hörnet för att ange de "dolda" inställningarna. Ingenting har fungerat. Inte bara det utan jag har kopplat bort batteriet i bagageutrymmet. Håll även volymknappen intryckt tills skärmarna slogs på och av.

Är det någon som har en fix?!

(När du trycker på mute / unmute-knappen på både radio och bluetooth i mitten av skärmen mellan (föregående / följande spår-knappen) slås den på men i det övre högra hörnet står det att bilen har tystat ljudet.)

Hjälp skulle verkligen uppskattas!
 



Tillbaka
Topp