Felkoder mm

Välkommen till audiforum.nu!

Registrera dig kostnadsfritt för att skapa nya trådar, svara och delta i Sveriges största Audi-forum.


Micke 63

Ny medlem
Jag har en audi a4 1,8 årsmodell 2000. Bilen startar och går bra en stund, sen hackar den o går skit och efter någon minut går den bra igen och sådär håller den på till o från. Sen kan jag köra typ 2-4 mil ,stanna för typ tanka o sen startar möget inte!!! Väntar typ 20 min sen startar den igen??? Har felkoder 16514 och 17925. Skrota möget eller byta vilka delar???
 
Hej Micke. Jag hade de problem på min första bil för 25 år sen. De var en golf -78. Problemet var att bilen blev varm. Och då fungerade inte startmotorn. Så kolla om du har nått kabelbrott eller nån givare till startmotorn.
 
Dina felkoder är O2 sensor(lambda) och relä till ECU. En felkod på o2 sensor eller en defekt sådan skulle inte ge detta beteende så det troliga är att du har ett fel i antingen ecu reläet eller själva kretsen till detta. Reläet sitter i samma box som ECU;n uppe i högra hörnet av motorutrymmet under deckplasten. Man får skruva bort vindrutetorkarna för att få bort plasten och komma åt boxen som det sitter i.
 



Tillbaka
Topp