A4 b8 tdi går ryckigt när den är kall.

Felkodsläsare till Audi - Vår favorit eller se fler här.

J Gustavsson

Ny medlem
Hej, tänkte höra om någon kan hjälpa mig att klura ut vad som felar min bil. Jag köpte nyligen en A4 b8 2.0 tdi från 2011.
När motorn är helt kall så går den väldigt ryckigt. Den startar lätt och går jämnt på tomgång men så fort man börjar köra går motorn väldigt ryckigt och den känns svag. Den riktig hoppar fram. Trodde först att vägen var ojämn. (Bor vid en grusväg)
Det känns lite som när man kör på den räfflade kantmarkeringen som finns på vägar nuförtiden. Efter några minuters körning upphör detta och bilen går hur bra som helst. Och det återkommer inte förrän bilen hunnit kallna helt.
Låter man bilen gå på tomgång nån minut går den också helt normalt. Och inga felkoder eller varningslampor.
Jag märkte inget när jag köpte bilen för killen hade startat den innan jag skulle provköra.
 

HeLu

Ny medlem
Jag har 2011 A4 tdi-e 136hk. CJCB motor. Har precis samma problem, har ägt bilen mer än 10 år.
Det har varit till och från under de senaste åren. Det är som att motorn inte får tillräckligt med soppa/för lite luft och bluddrar vid gaspådrag. Nu har jag inte haft det på ca 1 år men det kändes lite igår igen. Försvinner efter några minuter.
hade den inne på felsökning för 2 år sedan, då var problemet större men inte vid varje start. Den funkade självklart bra då och de hittade inget fel när de körde den med dator.
Det jag hittat på min är att när jag öppnade det svarta locket på egr-ventilen så var fjädern som hjälper till att stänga ventilen trasig. Men allt rörde sig som det ska och verkar funka så det fick vara så.
Har inte fått några felkoder alls vilket det borde bli om det vore ett trasigt glödstift, lågt soppatryck eller vad som.
Kolla luftfilter och när soppafilter byttes. Men som sagt, bilen går bra efter några minuter.
 

J Gustavsson

Ny medlem
Hej, tack för svar. Kanske att vi hittat problemet. Min polare körde bilen med datorn inkopplad och kunde då se att spridaren på cylinder 3 körde fullt även på låga varv när motorn var kall. Så treans cylinder får alltså för mycket soppa de första minuterna. Har nu beställt en ny spridare och ska byta den till helgen så får vi se om det går bättre sen.
Hoppas på det.
 



Välkommen till audiforum.nu!

Som gäst kan du både posta nya trådar och svar, utan att behöva registrera dig.

Registrera Logga in

Nya trådar

Topp